MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Ofise Elveda Diyenlerin İnanç Sistemi
Kas 23

Ofise Elveda Diyenlerin İnanç Sistemi

Özlem Yetiş

temple

Fotoğraf joiseyshowaa

Şu an yaşadığımız toplumun iş konusundaki görüntüsü şöyle: Üniversiteden mezun olduktan sonra durmadan çalış, daha da çalış, para biriktir ve bu hayat yüzünden 30 – 40 yaşlarında tükenmişlik sendromuna yakalan. Ancak bu hayatın bir garantisi var: Genelde işsiz kalmazsın, sen istediğin sürece çalışıp para kazanma şansın var.

Diğer yandan freelance veya sözleşmeli çalışanların sürekli bir iş garantisi yok ve bir kaç yılda bir işleri düşüşe geçebiliyor ve işsiz kalabiliyorlar.

Benim kendi hayatıma baktığımda, ilk yöntemi kesinlikle istemiyorum. İkinci yöntem daha mantıklı görünüyor ama yine de birilerine bağımlı olarak çalışmak zorunda olmak çok çekici değil.

Her gün bir işe giden milyonlarca insan var. Onları görmek bile bana kendi seçtiğim yolun ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Yine de herhangi bir yere bağlı kalmadan yaşamak ve çalışmak için de belli bir kafa yapısına sahip olmak gerek. Her ne kadar ailen, arkadaşların ve geleneksel “iş” çevren, hatta müşterilerin bile böyle bir yaşamı onaylamasa da, kendi düşünce yapını belirleyerek ve ona bağlı kalarak, tüm dünyaya karşı çıkabilirsin.

Nasıl düşünmelisin?

Yerden bağımsız yaşayan ve bu konuda çok fazla deneyim sahibi insanların yazılarından kendim için seçtiğim ve sürekli okuyarak tekrarladığım bazı maddeleri aşağıda paylaşıyorum.

İşler sonunda hep “mükemmel” bir şekilde yoluna girer.

Yaptığımız iş doğru veya yanlış değil, veya başkalarının yaptıklarından daha iyi veya daha kötü de değil – bu sadece bizim seçtiğimiz hayat.

Para, sadece onu kullanarak bir şeyler başarabiliyorsan – ve daha önemlisi yaptığın şeyden zevk alıyorsan faydalıdır.

İş ve müşteriler onlara ihtiyacımız olan doğru zamanlarda gelirler.

En ‘güvenli’ iş, kendin için yarattığın iştir.

Hayallerindeki hayatı yaşamak için illa ki finansal açıdan çok zengin olmana gerek yoktur.

Yerden bağımsız biri olmak için (a) Zengin (b) Emekli (c) hazır olmayı beklemen gerekmez (ayrıca beklememelisin de).

Hayat yaşamak içindir. Tam bu anda – yarın, gelecek hafta veya gelecek yıl değil. Tam şimdi.

Düşüncelerinizi bu şekilde toparlayıp, kendinize ve yapacağınıza inandığınızda emin olun ki bütün dünya size ayak uyduracak. Size herhangi bir kişisel gelişim dersi gibi görünebilir bu yazdıklarım. Ama işte ben ve ailem – ve dünya üzerindeki binlerce yerden bağımsız insan (LIP) – bunlara inanarak kendi hayatlarını kuruyorlar ve başarıyla devam ettiriyorlar.

Seni ofiste, yaşadığın – ama sevmediğin – şehirde, hatta ülkede tutan ne var? Kişisel önerim önce bunları belirle. Daha sonra da bunları birer “bahane” olmaktan çıkart. Bunu ne kadar çabuk yaparsan, o kadar çabuk rahatlarsın.

Yorumlar