MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Web siteni online hale getirmek (1. Bölüm)
Eki 17

Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Web siteni online hale getirmek (1. Bölüm)

Özlem Yetiş

puzzlepieces

Fotoğraf Ozyman

Bu yazı Kirsty Henderson tarafından ilk olarak 30 Mart 2009′da yazılmıştır. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgiyi yazının sonunda bulabilirsiniz.

Para kazandıracak web siteleri yapmakla ilgili bu seride yer alan diğer yazılar:

1. Bölüm: Blog mu yoksa statik HTML web sitesi mi?
2. Bölüm: Web sitenin konusuna karar vermek
3. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 1)
4. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 2)
5. Bölüm:Web sitende trafik yaratmak
6. Bölüm: Web siteni arama motorları için optimize etmek
7. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 1
8. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 2

Yerden bağımsız hayatında web siteleri üzerinden para kazanmayı hedeflediğinde, hangi türde bir site yapacağını belirledikten ve bir konu seçtikten sonra, sıra eğlenceli kısma gelir – siteni gerçekten kurmak.

Eğer bu işte yeniysen, bir siteyi online hale getirmek için biraz HTML kodu yazmaktan daha fazla şeye ihtiyacın olacağını bilmelisin. Ben bu yazıda siteni en az zahmetli olacak şekilde kurman ve yayınlaman için bir kaç şey önereceğim.

Bu aşamaya gelmeden önce perde arkasında yapılacak bir sürü çalışma var ama sitenin kurulma ve açılma aşamasında yapılacak 3 iş söyleyebilirim:

  1. Bir alan adı seçmek
  2. Bir hosting firması bulmak
  3. Siteyi kurmak ve yayınlamak

1 Alan Adı (Domain) Seçmek

Alan adını seçmeden de bir site yapabilirsin ama bu aşamayı bir an önce geçip sitene bir isim bulman gerekir. Bazılarınızın bildiği gibi siteyi tam olarak anlatan ve de müsait olan bir ad bulabilmek gerçekten zor olabiliyor.

Alan adıyla ilgili iki seçeneğin var: 1) Yepyeni bir tane almak 2) Var olan bir taneyi almayı denemek.

Eğer yeni bir alan adıyla devam etmeye karar verdiysen, göz önüne alman gereken şeyler şunlar:

.com mu yoksa başka bir uzantı mı?

Düşünmen gerekenlerden ilki URL için hangi uzantıyı istediğin -.com, .net, .org, .info, .com.tr veya başka bir tane. Uzantı olarak .com’dan başka birini kullanan ve başarılı olmuş bir sürü site var. O yüzden eğer hayalindeki alan adı başka bir uzantı ile müsaitse, al derim, özellikle .com’lu olan site kötü bir haldeyse.

Eğer özel bir alan adı düşünemiyorsan, biraz ilham almak için açık artırma sitelerini de kullanabilirsin. Aklında belli bir tane alan adı varsa ve daha önceden alınmışsa sahibi ile iletişime geçmek ve satın almaya çalışmak da denemeye değer. Alan adına bağlı bir site yoksa veya site var ama reklamlarla doluysa, sahibi de satmayı umuyor demektir.

Siteyle ilgili iletişim bilgileri için WHOIS’e bakabilirsin. Bir WHOIS sitesine gir (örneğin: http://www.whois.com.tr), istediğin URL’yi yaz, site yöneticisinin e-mail adresini görmek için sayfanın aşağısındaki iletişim bilgileri bölümüne bak. Bu arada aklında olsun; doğrudan sahibi olan kişiden satın alınan alan adları genelde normalden yüksek fiyatlı olur.

Anahtar kelimler mi yaratıcılık mı?

Alan adını seçmeden önce, karar vermen gereken bir başka konu da şudur: sitenin ismini anahtar kelimelerle mi doldurmak istiyorsun yoksa ilk bakışta sitenin ne olduğunu anlatmayan ancak daha yaratıcı olan kelimler mi seçeceksin (ikinci yöntemle SEO faydalarından bazılarını kaybedebilirsin).

Benim deneyimlerime göre alan adında anahtar kelimelerin bulunması, biraz spam gibi gözükse de siteni Google’ın üst sıralarına taşıyabiliyor. Bunu iki kere denedim ve ikisinde de ilk sıraya oldukça çabuk çıkmayı başardım.

Ya da diğer yoldan gidebilir ve anahtar kelime içermeyen, ancak dikkat çekici ve kolay hatırlanabilir bir şeyler düşünebilirsin. Anahtar kelimelerdeki gücünü kaybetmenin karşılığında ağızdan ağıza yayılan bir ün sahibi olabilirsin. Tabii ki bulduğun alan adının söylenişinin ve hatırlanmasının kolay olması şartıyla.

Web sitesi kurmakta yeni olduğum ilk zamanlardan kalma tek pişmanlığım sadece Travoholic.com’u almış olmamdır. Dikkat çekici fakat yazılması zor… Bunun yanında Travelholic.com ve Traveholic.com alan adlarını da müsait oldukları anda satın alıp aynı siteye yönlendirmem gerekirdi.

Alan adın satın almak için müsait mi?

İdeal alan adının müsait olup olmadığını kontrol etmek için Mighty Domain Names, GoDaddy gibi online bir kayıt sitesini kullanabilirsin.

Ben tüm alımlarımda GoDaddy kullandım ve şu ana kadar bir sorun yaşamadım. Ancak bunun dışında alan adı satan bir sürü firma var, kendi aramanı yapabilir ve sürekli çalışabileceğin birini bulabilirsin.

Ben tüm alan adlarımı aynı firmadan almayı tercih ediyorum, çünkü böylece sürelerinin bitişini ve yenilemeleri daha kolay takip edebiliyorum. Sendeki bir alan adının süresinin dolması, tüm çabalarının boşa gitmesine neden olabilir. Bu yüzden alan adlarını en kolay şekilde takip edebilmen gerekir.

Bir ölçüt olması açısından, bir tane .com alan adı fiyatının yıllık 10 dolar’dan fazla olmaması gerekir.

Bu yazının 2. Bölümü iyi bir hosting firması bulma ve web siteni yapmak ve online duruma getirmekle ilgili olacak.

Yazar hakkında: Kirsty Henderson Ocak 2008’den beri dünyayı geziyor, çeşitli web sitelerinden kazandığı parayla yaşıyor. Çalışmalarını ve seyahatlerini blogundan takip edebilirsiniz: Nerdy Nomad.

Yorumlar