MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yaşam Danışmanımız Yanıtlıyor: Ne Yapacağımı Bilmeden Bir Sonraki Adıma Nasıl Geçeceğim?
Eki 1

Yaşam Danışmanımız Yanıtlıyor: Ne Yapacağımı Bilmeden Bir Sonraki Adıma Nasıl Geçeceğim?

Özlem Yetiş

progression

Fotoğraf Sentrawoods.

Editörün notu: Bugün normal akışa ara verip, bonus olarak bu yazıyı yayınlamak istedim. Hem kafasında benzer soruları olanları biraz olsun aydınlatmak, hem de yaşam danışmanına sor bölümündeki soru ve cevaplar hakkında örnek olması açısından Elveda Ofis’in yaşam danışmanlığını yapan Alex Fayle’in yanıtladığı bir soruyu paylaşıyorum.

Bu yazı yaşam danışmanı Alex Fayle tarafından 25 Eylül 2009’da yanıtlanmıştır. Kendisiyle ilgili bilgiye yazının sonunda ulaşabilirsiniz.

İngiltere’den Jojo’nun sorusu şöyle:

Hangi konuya odaklanacağımı bilmiyorum. Uzun yıllardır pazarlama iletişiminde çalışıyorum ve yaptığım iş ile kolaylıkla freelance çalışmaya geçiş yapabilirim, ama böyle olmak benim için yeterli bir ilham kaynağı değil – daha çok bir son gibi geliyor.

Gerçekten tutkulu olduğum bir şeyi yapmak isterdim, ama bana bu tutkuyu hissettirebilen tek konu yazarlık. Edebiyattaki ilgi alanlarım oldukça kısıtlı ve niş konular. Bu konuların bana sürekli bir gelir getirmesi hiç de muhtemel değil.

Sanırım benim için orta nokta, gelir getirmesi için yapacağım çok masraflı olmayan bir online iş ve alacağım freelance pazarlama projeleri olacak. Bunlardan da bana kendi zevkim için yazma zamanı kalacağını umud ediyorum. Ama odaklanma sorunu yaşamaktan korkuyorum. Ağaçlardan ormanı göremiyor gibiyim.

Önceliğim esnek olmak ve kendi istediğim zamanlarda çalışmak. Çok çalışmaktan korkmuyorum ve ödülümü almak için gerekli çabayı göstermeye hazırım. Kiramı çıkartacak kadar para kazanmam gerekiyor. Hayat tarzımdan bazı ödünler vermeye hazır olsam da, çok fazla boş zamanım olup da onu doldurmak için yeterli param olmaması durumuna düşmek istemiyorum.

Yaşam Danışmanının Yanıtı

Bir çok sanatçının ortak sorununa hoşgeldiniz! Yaptığımız işi severiz ve bundan para kazansak da kazanmasak da yaparız. Ne yazık ki yemek yemek ve kendimizi topluma uydurmak için gerekli olan sinir bozucu ihtiyaçlarımız bizi parasız yaşamaktan alıkoyuyor.

İngiliz edebiyatının büyük kısmının neden asiller tarafından yazıldığına şüphe yok – asiller pasif gelir sahibiydi ve yemek yemek için çalışmaya ihtiyaçları yoktu. Ve bu kadar şanslı olmayan sanatçıların da asillerin evinde çalışıp sanatlarını icra edebilmeleri için çok çaba harcamaları gerekiyordu.

Ancak garip bir şekilde asilliğin modern zamandaki eşitleri – çok uluslu şirketlerin CEOları – sanatı tanıtmak için aynı hassasiyeti göstermiyor.

O yüzden bizim kendi kendimizi desteklememiz gerekiyor.

Şimdi senin ‘İleride Bir Gün’lerin olarak gördüğüm yanlarına bakalım…

  • İleride bir gün, günlük olarak yaptığın işe duyduğun tutkuyla dolu bir hayat sürdüreceksin.
  • İleride bir gün, boş zamanlarını ve para akışını iyi dengeleyeceksin
  • İleride bir gün, ilk iki maddeyi elde edebilmek için ne istediğini bulacaksın

Bu gibi İleride Bir Gün listeleri oldukça yaygındır. Senin özel yeteneklerin, tutkuların ve zorluklar karşısındaki muhtemel çözüm yolların diğer insanlardan farklıdır tabii ama ne aradığın, diğer bir çok kişinin aradığıyla aynı.

Saydığım İleride Bir Gün maddelerinden kurtulma sırası, tamamen senin için hangisinin öncelikli olduğuna bağlı. Hiç biri diğerinden daha iyi değil. Herkesin öncelikleriyle ilgili görüşleri farklıdır ve başlamadan önce önceliklerin hakkında neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu bulman gerekir. Yoksa kendini beklentilerden ve “yapmalıydım”lardan oluşan bir yolda giderken bulabilirsin.

Tutkulu Bir Yaşam Sürmek…

Bu tipik bir aç sanatçının izlediği yoldur. Bu, benim de gittiğim yoldu. Yıllarca hayallerimi bastırdıktan sonra, radikal bir değişim yaptım, eşyalarımı satıp Atlantik’in öteki tarafına taşındım.

Benim yazar olmam gerekiyordu, diğer hiç bir şey önemli değildi. Sorun şu ki roman yazarı olma kariyerimi ilerletme çabasındayken, aynı zamanda faturaları ödeyebilecek parayı kazanmam gerektiğini ancak yeni hayatıma geçtikten sonra akıl edebildim.

Yukarıda söylediklerinden anlaşıldığı kadarıya, senin maruz kalacağın yol bu değil. Hayatında keskin ve radikal değişimlerin olması gerekmiyor. İleride Bir Gün listesindeki maddeler, hayatını çok fazla değiştirmeden parça parça gerçekleşecek gibi görünüyor.

Her ne kadar yazma konusunda tutkuluysan ve hayatını bu şekilde kazanmayı arzuluyorsan da şu anda zevk aldığın hayat tarzından vazgeçmeye gönüllü değilsin.

Boş Zamanları ve Para Akışını Dengelemek…

Yüksek düzeyde pratik insanlar bu yaklaşımı benimser. Örneğin benim kızkardeşimin yaklaşımı böyle. Kendisini korkutmayan tam zamanlı bir işi var, ama bu ona istediği şeyleri veriyor. Bu arada orta seviyede ilgilendiği işlerden tutkuluyla yapmak istediklerine kadar bir kaç fikri değerlendiriyor ve geliştirmeye çalışıyor.

Olay şu ki, hiç birine balıklama atlamıyor. Yeni projelere dikkatli bir şekilde zaman ayırıyor ve iki iş için birden çalıştığı zamanlarda nasıl gittikleri konusunda erkek arkadaşıyla değerlendirmeler yapıyor. Şimdiden hangi noktada işten ücretsiz izin alıp yeni işini tamamen hayata geçireceğini planlamış durumda.

Sorundan anladığım kadarıyla, bu anlayış sana daha uygun.

İstediğin yere varmak için gereken çalışma, çok fazla sabır ister. Ayrıca başarılı bir yerden bağımsız işin temellerini atmak için yapacaklarını adım adım planlaman gerekir.

Ancak başlamadan önce ne yapacağına karar vermen lazım, bu da bizi İleride Bir Gün listesindeki üçünü maddeye getiriyor…

Hayattan Ne İstediğini Bilmek…

Bir çok kişinin İleride Bir Gün sendromunun merkezi bu maddedir. Sadece hayalini bulmak ve onu izlemek istemiyorsun, aynı zamanda hayalini finansal olarak da desteklemen gerekiyor, çünkü istemesek da gerçek bir dünyada yaşıyoruz.

Senin yazdıklarını temel alırsak, bir kaç tavsiyem olacak…

Yapmayı sevdiğin iş ile, becerilerini kullanabileceğin işleri karıştırarak bir orta yol arayışına girme. Bu sadece yapacağın pazarlamayla ilgili işine duyacağın ilgisizliğin yanında sahip olduğun yazma tutkusunun da körelmesiyle sonuçlanır.

Herkesin tutkusunu içeren bir iş yapması gerekmiyor. Belki de sana gerçek tutkularını rahatça izleyebilecek kadar zaman yaratan, ancak yapmaktan sıkılıp bunalmayacağın bir iş bulabilirsin.

Ev Ödevi

Evet, bu doğru – İleride Bir Gün sendromundan kurtulmak, ancak harekete geçmekle mümkün. İşte yapacakların…

Bir şeyler yapabilirim!

Kendine bir özgeçmiş yarat, ilk işinden başlayarak yaptığın tüm işleri ve sahip olduğun becerileri yaz.

Karıştır ve eşleştir!

Bir kağıt al ve bir şekilde yaptığın işlerle eşleşen becerilerini değişik kombinasyonlar halinde yaz. Şu andaki ve geçmişteki işlerindeki bölümlemelere takılmadan bir ayırma işlemi yap. Yaratıcı ol ve hayal gücünü zorlayan çeşitlilikte kombinasyonlar oluştur.

İşi adlandır !

İnternete gir ve her bir iş-beceri kombinasyonu ile nasıl para kazanabileceğini belirle. Bu araştırmanın sonunda kendine olası gelir yollarının bir listesini yap.

Evet, işte bu güzel!

Son olarak da listedekiler arasından düşününcesi bile heyecandan tüylerini ürperten işi seç. Eğer listede böyle bir iş yoksa, o zaman da sana en çekici geleni seç, her gün bir kaç saat boyunca yapmaktan sıkılmayacağını hissettiğin bir tanesini.

Bu İleride Bir Gün durumundan bir kez kurtulunca, listeye geri dön ve gerçek tutkun olan yazma işinden nasıl para kazanabileceğini bulmaya çalış.

Danışman Hakkında: İleride Bir Gün Sendromu ( Someday Syndrome ) blogunun sahibi olan Alex Fayle, görünmeyen kalıpları ortaya çıkarma becerisine sahip eski bir “erteleyici”. Şu anda insanlara işleri erteleme engellerini kırmaları, bu sayede özgürlüğü bulmaları ve istedikleri hayatı yaşamaları konularında yardımcı oluyor.

Eğer sizde hayatınızdaki belli bir zorluğu yenmek için yardıma ihtiyaç duyarsanız, sorunuzu “Yaşam Danışmanına Sor” bölümüne gönderebilirsiniz.

Yorumlar