MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Blog mu yoksa statik HTML web sitesi mi ?
Eyl 28

Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Blog mu yoksa statik HTML web sitesi mi ?

Özlem Yetiş

buildingblocks

Fotoğraf DRB62

Bu yazı Kirsty Henderson tarafından ilk olarak 23 Şubat 2009’da yazılmıştır. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgiyi yazının sonunda bulabilirsiniz.

Para kazandıracak web siteleri yapmakla ilgili bu seride yer alan diğer yazılar:

1. Bölüm: Blog mu yoksa statik HTML web sitesi mi?
2. Bölüm: Web sitenin konusuna karar vermek
3. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 1)
4. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 2)
5. Bölüm:Web sitende trafik yaratmak
6. Bölüm: Web siteni arama motorları için optimize etmek
7. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 1
8. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 2

2001 yılında web sitesi yapmaya başladığımda, “blog” kelimesinin var olduğunu sanmıyorum. Ne var ki şu anda siberuzayın “spam” ve “Google” kelimeleri kadar popüler bir parçası.

Blog akımına kapılmam bayağı uzun bir zaman aldı ama şu anda akımın içinde olduğuma göre, görüldüğü gibi ona kapılmış durumdayım. Ancak bu eski statik HTML sitelerini yapmıyorum ve gelirimin %95’ini buradan kazanmıyorum anlamına gelmiyor.

Online imparatorluğum için doğru platformu seçmeye gelince, düşüncelerimi okuyucularla paylaşmaya karar verdim. Böylece senin için hangi tip sitenin daha uygun olduğunu öğrenip kararını bilerek verebilirsin…

Bloglar

Bir blogun sunduğu, ancak klasik bir web sitesinin sunamayacağı şeyler olduğuna ikna olana kadar çok seneler harcadım. Şu anda blog da yazdığım için, bir çok avantajı olduğunu da görebiliyorum.

Avantajları:

 • Kurması kolay ve sürdürmesi hızlı – WordPress gibi içerik yönetim sistemleri, bloglar düşünülerek tasarlandı. Bunlar, bir sürü ek potansiyel ve işleve sahip olan güçlü araçlar olmalarının yanı sıra, temel bir site oluşturmayı oldukça hızlandırıyor ve kolaylaştırıyorlar.
 • İnteraktif – bloglardaki yorum yapma ve bunun dışındaki diğer özellikler, okuyucularınla diyaloğa girmeni, ilişkiler kurmanı, fikir almanı ve aynı kafada olan kişilerle ağ oluşturmanı sağlıyor.
 • En ufak teknik bilgin olmasa da güzel şeyler yapabilirsin – teknoloji meraklıları her zaman pluginler yaratıyor ve blogcularla paylaşıyor (genelde ücretsiz olarak). Pluginler, bir düğmeye basarak blogunda muhteşem şeyler yapmana olanak tanıyor.
 • Link yapma avantajları – Blogcular, muhtemelen çok fazla çaba sarfetmeden diğer blogcularla link değişimi yapabiliyor. Bu kişiler birbirlerini tanıdıkça, aynı kafadaki kişileri keşfettikçe ve online arkadaş ağı kurdukça, herkes hem yazılarının içinde hem de yandaki sütunlarda birbirlerinin linklerini severek yayınlıyor.
 • İzlenme yaratabilme yeteneği – Blogları ziyaret edenlerin, ne dediğinle ilgilenenlerin ve işin konusunda seni dinlemek isteyenlerin olması hiç de kötü bir şey değil.

Dezavantajları:

 • Düzenli olarak yazı gönderme baskısı – okuyucularını mutlu halde tutmak ve sitene geri gelmelerini sağlamak için düzenli olarak ilgi çekici yazılar yayınlaman gerekiyor. Söyleyecek bir şeyim yoksa, yazı göndermek bana bazen bir angarya gibi geliyor ve bu yüzden iki blogdan fazlasını yürütmeye çalıştığımı hayal edemiyorum.
 • Bir örnek temalar – eğer tasarımdan anlıyorsan sitenin görünüşü için değerlendirebileceğin bir sürü alternatif var. Yine de var olan milyonlarca blog arasında benzerlikler çıkacaktır. Görünüşünü ve tasarımını değiştirmek mümkün, ama HTML ve CSS hakkında hiç bir şey bilmiyorsan, önünde oldukça dik bir öğrenme çizgisi ve sinir bozucu saatler var.
 • Google beğenmeyebilir (?) – bu madde biraz hassas ve tartışmalı olabilir ama benim deneyimlerime göre bloglar daha yavaş indeksleniyor ve Google’da statik sayfalar kadar başarılı olmuyor. Google’da yıllardır duran blog yazılarından daha başarılı olan yepyeni siteler yaptım. Bu da bana Google’ın statik siteleri biraz daha fazla sevdiğini düşündürdü.

Statik HTML Siteler

Bu günlerde blogların interneti ele geçiriyor gibi görünmesiyle birlikte tüm yeni sitelerimi blog şeklinde yapmak benim için baştan çıkarıcı oluyor. Ancak yemi yutmam çünkü statik web siteleri, onları ne için yaptıysam o işe yarıyor ve çalışmakta olan bir şeyi bir kaç ekstra çekici özellik için tamir etmenin bir anlamı yok.

Avantajları:

 • Bakımı çok zaman gerektirmiyor – bu madde neden kişisel olarak statik siteleri sevdiğimi gösteriyor. Bir kere yaptığımda sürekli güncelleme gerekmiyor. Bir site yapmayı, sonra bir kaç ay kendi haline bırakmayı ve istediğim zaman içerik eklemeyi seviyorum.
 • Yapmak için bir sürü araç var – Bir siteyi baştan yapmak için bir çok araç var. Kodu anlamayabilirsin ama Dreamweaver, Microsoft Frontpage veya online web sitesi yapan herhangi bir aracı kullanarak siteni kurabilir ve çalıştırabilirsin.
 • Etkilemen gereken bir topluluk yok – statik web siteleri genelde bir topluluk yaratmak için gereken araçlara sahip değildir, ama bunun kötü bir özellik olduğu da söylenemez. Topluluğun olmaması demek mutlu etmen gereken kimsenin olmaması demektir. O yüzden siteni bir ay veya bir yıl veya daha uzun bir süre gözden geçirmezsen, kendini okuyucularına sırtını dönmüş gibi hissetmezsin.

Dezavantajları:

 • Siteyi kurmak yavaş olabilir – Kendi siteni HTML kullanarak en baştan yapmak istersen, uzun bir öğrenme süreci gerekir. Bu işin artı tarafı ise sayısız bedava HTML rehberinin ve soru sormak için bir sürü forumun olması, ama yine de öğrenme süreci gözünü korkutabilir ve deneme-yanılma sistemi de sana oldukça zaman kaybettirebilir.
 • Sayfaya link almak zordur – blogların sahip olduğu topluluk mantığı ve sürekli değişen bir içerik olmadığı için sana link verecek birilerini bulmak da zordur.

Senin için statik bir sitenin daha uygun olma olasılığı varsa, hemen blog yapmaya kalkma. Bu ilk aşamada her birinin iyi ve kötü yanlarını bir süre düşün. Düşünürken site(leri)ni ne kadar sürede bir yenileyeceğini, ne kadar teknik bilgi ile yola çıktığını ve ne kadar sürede siteni yapmak ve çalıştırmak istediğin gibi konuları göz önüne al.

Ve herşeyden önemlisi, blogun mu yoksa statik web sitesinin mi en uygun olacağına karar vermeden önce web siten ve online işin için hedeflerinin ne olduğuna karar vermen.

Yazar hakkında: Kirsty Henderson Ocak 2008’den beri dünyayı geziyor, çeşitli web sitelerinden kazandığı parayla yaşıyor. Çalışmalarını ve seyahatlerini blogundan takip edebilirsiniz: Nerdy Nomad.

Yorumlar