MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yerden Bağımsız İşinde İhtiyacın Olan Temel Beceriler – ve Araçlar
Eyl 17

Yerden Bağımsız İşinde İhtiyacın Olan Temel Beceriler – ve Araçlar

Özlem Yetiş

toolbox

Fotoğaf flattop341

Bu yazı Lea Woodward tarafından ilk olarak 31 Mart 2008 tarihinde yayınlanmıştır.

Yönetim danışmanlığı geçmişi olan biri için yerden bağımsız olma yolundaki maceramızda en çok çekindiğim konu bunun için gereken becerilere sahip olmaktı…

Danışmanlık işinde sürekli yeni bir şeyler öğrenmem, benden çok daha deneyimli insanların arasında bir uzmanın konumunu tahmin etmem ve dürüstçe konuşmak gerekirse bu kişilerden en iyileriyle danışmanlık işiyle aramda sevgi-nefret ilişkisi yaratan kurnazlık dolu konuşmalar yapmam gerekiyordu.

Bir gün global bir banka için kredi yönetimi konusunda beynimi dolduruyor, başka bir gün global bir cep telefonu şirketinin müşteri ilişkileri müdürü ile konuşmak için bilgilerimi tazeliyordum. Ama bir gün bilmediğim konuların “açığa çıkması” korkusu beynimi yiyor ve o öğrenme sürecinin bütün zorluğunu ve endişesini bile gölgede bırakıyordu.

Bugün ise, kendi işimi yaparak ve kendime ait blogları ve pazarlama materyallerini yazarak sadece bildiğim konularda içerik üretiyor ve satış yapıyorum – yani deneyimli olduğum ve gerçekten de kendim başardığım konularda.

Becerilerimin yaptığım işe uygun olmasının verdiği güvenle rahat yaşıyorum ve derin bilgim o kadar sağlam ki söz verdiğim her şeyi müşterilerime doğru bir şekilde teslim edebiliyorum. Bunu ne yazık ki herkesin yaptığı söylenemez.

Ancak bu yazdıklarım bazı blog yazarlarının okuyuculara verdikleri ama kendilerinin hiç uygulamadıkları tavsiyeler gibi boş laftan ibaret değil (bu beni de kronik olarak sinirlendiren bir şey). Ben, bir şekilde kendi işini yerden bağımsız olarak yapmayı hedefleyenlenlerin edinmesi gereken temel beceriler ve kendini bir konuda eksik hissedenlerin nasıl beceri kazanabileceği hakkında yazıyorum.

İşte hepsi burada…

Bilgisayar becerileri

Şunu kafanda canlandır… Dünyanın öbür ucunda, internet kafe, bilgisayar dükkanı veya teknik destek alınabilecek hiç bir yerin olmadığı bir adadasın ve çalışmayan bir uygulamayı kaldırmak ve tekrar kurmak istiyrosun. Veya müşteri için bir teklif hazırlıyorsun ama word iyi çalışmıyor ve sayfayı istediğin formata sokamıyorsun.

Kimi arayacaksın? Bu durum çoğu kişiye komik gelebilir ama hala kendi bilgisayarlarını çalıştıramayan bir sürü insan var. Eğer onlardan biriysen ve yerden bağımsız bir iş yapmak istiyorsan, öğren …. ve çabuk ol!

Kendi bilgisayarının güçlü bir kullanıcısı ol:

Ask The Admin: Windows users

Make Use Of: Windows

Ask The Admin: Apple users

Make Use Of: Mac

Ücretsiz kaynaklar & Teknik destek:

Tech Support Guy

5 Star Support

Ask Me Helpdesk

250+ Free Microsoft Office Documents & Templates

Yazı, Blog ve Tanıtım İçeriği Yazma

Bir kez daha, kendi yerden bağımsız işini yapmak istiyorsan mesajını iletecek her türlü yazılı işi de kendin yapmak gerekecek.

Yazım becerini geliştirmek seni e-postalardan blog yazılarına, makelelerden basın bültenlerine ve daha fazlasına kadar her şeye karşı sağlam bir konumda bulunmanı sağlar (Eğer gerçekten kötü bir durumdaysan, destek sayfamıza bakabilirsin.).

Yazmak için İpuçları ve Kaynaklar:

5 Ways To Get Your Business In The Papers

How To Write A Press Release

Copywriting 101: An Introduction to Copywriting

Confident Writing Tips

What Makes Great Blog Writing?

Blogging Tips

Koçluk ve NLP

Koçluk ve danışmanlık yerden bağımsız olarak sahip olunabilecek beceriler arasında en iyilerdendir. Bu işler tamamen iyi iletişime dayandığı için NLP’yi ısrarla öneriyorum. Şahsen ben ancak bir kaç yıl önce NLP eğitimi aldıktan sonra seçtiğimiz ve kullandığımız kelimelerin ve vermek istediğimiz mesajın karşı tarafa ulaşmasında kelimleri nasıl kullandığımızın ne kadar önemli olduğu anladım.

Koçluk işi yapmayı veya bir NLP derecen olmasını istemeyebilirsin, ama yine de bazı temel kurallarda beceri kazanman yüz yüze de olsan dünyanın diğer bir ucunda da olsan daha iyi bir iletişimci haline gelmeni sağlayabilir.

NLP for Beginners

NLP Tips

Coach U (hayat koçluğu kursu)

Coachville (hayat koçluğu kursu)

Web Sitesi ve Blog Tasarımı

Ben yanlışlıkla web sitesi ve blog tasarımcısı oldum; hep gizli bir teknoloji kullanıcısıydım ve Accenture kullanarak “düzgün” kod yazar, “en kaliteli” uzaktan eğitim uygulamaları için Dreamweaver kullanırdım. Ama kendi işimi yapmaya başladığımdan beri noktaları birleştirdim ve html tabanlı web tasarımları ve CSS tabanlı blog tasarımları konularında beceri kazandım.

Eğer yukarıdaki terimler sana tamamen yabancı geliyorsa, üzeinde çalışman gereken bayağı beceri var demektir. Tabii ki bizim yaptığımız gibi diğer insanlar için web sitesi ve blog üretimi yapacak kadar ileri seviyeye gelmen gerekir demiyorum, ama internete dayalı bir iş yapacaksan bir web sitesi ve/veya bloga ihtiyacının olması kuvvetle muhtemeldir.

Bir zaman gelebilir ki kendi becerilerini ve zamanını web sitendeki güncellemeleri yapmak için harcamak sana değer kaybettirebilir. Eğer yeterli paran varsa web ve blog geliştirme işini dışarıdan yaptırabilirsin. Ama bu noktaya gelene kadar kendine ait profesyonel görünümlü siteleri yapmayı bilmek en başta sana para ve zaman kazandıracak. En azından temel bilgin varsa, bu işleri dışarıya bile versen, ne istediğini ve neden bahsedildiğini anlayabilirsin.

Yeni Başlayanlar için kaynaklar:

WordPress for Beginners

Start A WordPress Blog Tutorials

Build Niche Sites with WordPress ebook

Six Apart Typepad Tutorials & Typepad Tricks

Orta seviyedeki kullanıcılar için kaynaklar:

Home Page Goals

The WordPress Helpsheet

HTML, CSS, PHP and More Cheat Sheets

How To Be A Rockstar WordPresser (henüz yayınlanmadı)

Daha ileri seviyedeki kullanıcılar için kaynaklar:

Designing A WordPress Theme From Scratch

Typepad Hacks

Online Pazarlama ve Sosyal Ağlar

En az diğerleri kadar önemli bir madde de bu. Yerden bağımsız biri haline gelmek istersen kendini online platformda pazarlamak konusunda ustalaşman gerekecek. Kendini online olarak pazarlamanın aslında offline olarak pazarlamaktan çok farkı yok. Eğer şu temel süreci izlersen bunu rahatlıkla yapabilirsin:

Pazarını belirle > Çözümünü belirle > Mesajını belirle > Hedef pazarında iletişime geç> Network yap ve ilişkiler kur > İlgilileri takip et > Çözümünü “sat”

Sadece online olarak kullanacağın araçlar farklıdır. Kendini verimli olarak pazarlamanın kuralları çok az farklılık gösterir.

Başlangıç için İpuçları:

A Beginner’s Guide To Social New Sites

Entrepreneur’s Journey Online Marketing articles

The Big Juicy Twitter Guide

A Comprehensive Guide To Stumbleupon

Why You’ve Got To Dig Dugg To Get Dugg

Michael Neill, ünlü başarı koçu şunları söylüyor:

“Finansal açıdan güven, şu anda ne kadar paran olduğuna bağlı değildir –finansal güven, istediğin herhangi bir anda daha fazla kazanabileceğine olan inancına bağlıdır.”

Diğer sitelerin bir çoğu seni şu alanlarda uzmanlaşman için teşvik eder: blog yazma, online pazarlama, freelance yazı yazma, yazılım geliştirme, web sitesi tasarımı veya blog danışmanlığı.

Kişisel deneyimlerime bağlı olarak ben biraz farklı bir yaklaşım öneriyorum: Tüm bu alanlarda temel veya orta düzeyde beceriye sahipsen, yerden bağımsız olan işine başlama, onu yürütme ve büyütme konusunda gereken tüm beceriye sahip olacağına inanıyorum. Üstelik bunu bir çok kez tekrardan yapabilir ve mali açıdan güvenli alanda kalma yeteneğini önemli ölçüde artırabilirsin.

Tabii ki önce becerilerini geliştirmen gerekiyor… öğrenmeye devam et! Şöhretine dayanarak artık “olduğunu” düşünme. Seni diğerlerindan ayıracak, işteki başarını geliştirmeni, büyütmeni ve artırmanı sağlayacak olan şey sürekli bir şekilde öğrenmektir.

İş yaptığın alanda herhangi bir yardıma ihtiyacın varsa, kendi işimizin bir parçası olan destek hizmetlerine göz atabilirsin. Bu destek hizmetleri, yerden bağımsız olan veya olmayan tek başına çalışanlar ve küçük işletme sahipleri için özel tasarlandı.

Yorumlar