MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Ofisteki İşine Devam Ederken Yerden Bağımsız Olma Hayalini Yaratmaya Odaklanmak
Eyl 5

Ofisteki İşine Devam Ederken Yerden Bağımsız Olma Hayalini Yaratmaya Odaklanmak

Özlem Yetiş

chained

Fotoğraf WolfSoul

Bu yazı Leigh Haugseth tarafından ilk olarak 6 Nisan 2009’da yazılmıştır. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgi yazının sonunda mevcuttur.

Günlük hayatının ihtiyaçları ile odaklandığın yeni işini dengelemek zor olabilir.

Yeni şeyler öğrenme sürecine henüz başlamışken, bloglarınla, web sitenle veya yapacağın yan işe vakit harcarken bir yandan da 9 – 6 işinden atılmamaya çalışıyorsun. Eski hayatına ayak uydurmak ve aynı zamanda yeni bir hayata başlama girişimleri yapmak için gereken enerjiyi bulmak çok zor bir iş.

Aşağıda bu geçiş sürecinde sana yardımcı olacak ve aklını korumanı sağlayacak bir kaç ipucu bulabilirsin…

Önceliklerini Belirle

Şu anda nelerin en önemli olduğunu belirle ve zamanını sadece onları yapmak için harca. Eğer günlük işinde iyi bir performans göstermen gerekiyorsa, sadece buna odaklan. Bu sayede kendi başına iş yapmaya başladığında bu konuda sağlam bir deneyime ve başarına katkıda bulunan bağlantılara sahip olacaksın.

Eğer sadece faturalarını ödemek ve para biriktirmek için çalışıyorsan, işinde kalmak için gereken minimum şeyi yap. 80/20 kuralını hatırla. Hedeflerinin yüzde 20’sini yakalamak senin 80 verimli çalışmış olduğunu gösterir.

Günlük olarak yapman gereken 10 tane iş varsa, bu işlerin iki tanesini başarıyla tamamlayarak yüzde 80 verimli çalışmış olursun. Bu da yeni işin gibi yapılacak “diğer” şeyler için ekstra zaman bırakır.

  • Hayatında eleyebileceğin aktiviteleri düşün. Bu sayede yeni işin için daha fazla zaman ayırabilirsin: TV seyretmek ve internette aşırı derecede sörf yapmak gibi zaman harcayısı şeyleri bırakmaya çalış.
  • Okumak, ailenle kaliteli zaman geçirmek ve spor yapmak gibi beynini ve vücudunu dinç tutacak aktiviteleri yap.

Bir Görüntü Panosu Yarat

Bu ilk başta aptalca görünse de işe yarayan bir şey. İdeal hayatının görüntüsünü kafanda oluştur. Sonra dergileri aç ve ideal görüntünle uyuşan cümleleri ve fotoğrafları kes. Bunları bir panoya yapıştır ve panoyu da her gün görebileceğin bir yere as.

Bu görseller incelikli bir şekilde bilinçaltına yerleşecek ve kendi yolun izlerken karşına çıkacak fırsatları görmene yardımcı olacak. Bu pano ayrıca işler çok bunaltıcı bir hale geldiğinde nereye doğru yol aldığını ve sebeplerini sana hatırlatacak.

Hedeflerini bir yere yazmak ve her gün üzerinden geçmek de iyi sonuç verir ve araştırmalar, yazanların hedeflerine yazmayanlara göre daha hızlı ulaştıklarını gösteriyor.

En yaratıcı olduğun anı belirle ve bunu akıllıca kullan

Yeni işin üzerinde çalışırken ideal olarak uyanık ve verimli olman beklenir. Bu noktada yaratıcılık ve yeni fikirler hayati önem taşır.

Günün hangi saatinde en yaratıcı ve üretken olduğunu bul ve o zamanı yeni işin üzerinde çalışmakta kullan. Bazı insanlar için bu zaman sabah ilk kahveden sonradır, bazıları için de gece geç saatte, herkes yattıktan sonra.

Senin için en iyi zamanı bulduktan sonra hedeflerine ulaşmak için çalışırken bu zamanı kullanmayı alışkanlık haline getir. Eğer tam zamanlı bir işte çalışıyorsan en iyi zaman genelde dinç olduğun ve tüm gün çalışmaktan dolayı yorgun olmadığın sabahın erken saatleridir.

Kendine Aşırı Özen Göster

Çok çalışmak önemli ama bunu yaparken de kendini tüketmemelisin. İyi yemek ye, yeterli uyu, spor yap, oyuna zaman ayır ve eğlenceli şeyler yap. Hayatını olabildiğince sadeleştir ki enerjini yerden bağımsız biri olma hayallerine ulaşmak için çalışırken kullanabilesin.

Seni beslemeyen ve hayallerine doğru götürmeyen her şeyi kes. Kendini ifade ederken neşeli ve yaratıcı bir ruh hali içinde kalman gerekir. Bu halde iken fikirler daha kolay açığa çıkar, beynin daha dinçtir ve yaptığın iş daha fazla tatmin edici ve daha iyi kalitede olur.

Herşeyden öte, bu yolda bir sürü engeller ve dönüşler olduğunu sürekli hatırla. Yerden bağımsız bir iş yapmakta kararlı olduğun sürece, seni hiç kimse ve hiç bir şey durduramaz. Her seferinde sadece bir adım at, sonunda hedefine varacaksın.

Yazar hakkında: Leigh Haugseth’in seyahat tutkusu, ofis sakini olmaktan yerden bağımsız olmaya doğru geçişini kolaylaştırıyor. Kendisini Fresh New Life sitesinden takip edebilirsiniz.

Yorumlar