MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > “Ekonomik Durgunluk Kendi İşine Başlamak İçin En Kötü Zamandır.” Doğru mu? Yanlış.
Eyl 24

“Ekonomik Durgunluk Kendi İşine Başlamak İçin En Kötü Zamandır.” Doğru mu? Yanlış.

Özlem Yetiş

cliffdivers

Fotoğraf Dianne Pike

Bu yazı Lea Woodward tarafından ilk olarak 29 Ocak 2009 tarihinde yayınlanmıştır.

“Bu kendi işini kurman için doğru bir zaman değil. Başını eğ, daha fazla çalış ve işini garantiye al”

Bu sözler şu zamanda kendin için çalışmanın başka biri için çalışmak kadar güvenli olabileceğini yüksek sesle dile getirdiğinde etraftakilerin muhtemel tepkilerini özetliyor.

Sen haklısın, onlar haksız. Aslında bu gibi zamanlarda şans cesareti olanın yanındadır.

Belki benim zaten bir kaç yıl önce ofis hayatından kurtulduğumu ve karşıdan bunları söylememin kolay olduğunu düşünüyorsun. Ama iki yıl önce Jonathan’ın işini kaybetmesi sonucunda bu yola girdik ve yerden bağımsız hayat tarzımızı oluşturarak dünya üzerinde seçtiğimiz herhangi bir yerde işimizi yürütmeye başladık.

O zamanlarda ev kredilerimizi, faturalarımızı nasıl ödeyeceğimiz ve kendimiz için yarattığımız oldukça sevimli hayatımızı nasıl sürdüreceğimiz konusunda paniklemiştik ve bu yüzden bazı zor kararlar almak durumunda kalmıştık…

Ve aşağıdakilere HAYIR demeye karar verdik:

  • Kariyerimiz konusunda bir başkasının karar vermesi
  • Mali durumumuzun başka birinin koyduğu maaş skalasına göre belirlenmesi (ve limitlenmesi)
  • Hayatımızın yarısını ve enerjimizin büyük kısmını başka birinin sahip olduğu işin başarılı olmasına harcamamız
  • Günlerimizi nerede ve nasıl geçireceğimizi başka birinin belirlemesi

Yalan söyleyip kendi işinizi yürütmenin çok kolay olduğunu iddia etmeyeceğim (bir çok ülkeyi bırakın, tek bir ofisten bile). Bazı zamanlarda “normal” bir işten daha da stresli hale gelebiliyor. Bir sonraki müşterinin nereden geleceği düşüncesi, bankada bir dahaki ayın faturalarını ödeyecek kadar birikmiş para olmamasının stresi…. havalar her zaman güneşli olmuyor.

Ancak küresel ekonomiyi kuşatan zorluklar ve her gün daha fazla işin tehlikeye girmesi ile beraber bu durgunluk zamanında kendi işinizi kurmanın bazı çekici sebeplerini düşünebiliyorum. Ama bahsettiğim herhangi bir iş değil, yerden bağımsız bir iş.

Ya Hep Ya Hiç Olması Gerekmiyor …

Kendi işinizi şimdi başlatmak için var olan işinizden ayrılmanız gerekmiyor. Aslında şu anda sabit bir işiniz varsa, ihtiyacınız olan geliri kazanmaya başlayana kadar orada bir süre daha takılmak mantıklı olabilir.

Yerden bağımsız bir iş için genelde internete ihtiyaç vardır – belki bir web sitesi, diğer online platformlar hakkında bilgi edinmek ve kesinlikle iyi pazarlama bilgisi gerekir. İhtiyacın olan beceriler ve kafanı meşgul edecek bir sürü şey olacak. Bunları mevcut işini bırakmadan da yapabilirsin.

Kendi işini yürütmeye başlamak ve hareketlendirmek demek, var olan işin durgunluğun devamı nedeniyle tehlikeye girdiğinde en azından bir kaç ay kaybettiğin geliri karşılayacak yedek bir planın olması anlamına geliyor.

Şu An Pazarlık İçin En İyi Zaman …

Durgunluk sırasında insanların ürünleri için pazarlık yapmaya daha istekli olduğunu göreceksin. Bu kurulma aşamasındaki bir şirket için harika bir şey.

Pazarlık olmasa bile bir çok iş sahibinin fiyatları düşürüp, aynı paraya daha fazla hizmet vermeye, daha esnek ödeme planları yapmaya başladığını ve bu sayede senin işini garanti altına almanı sağladığını keşfedebilirsin. Muhasebe hizmeti, yasal danışmanlık, marka oluşturma, web sitesi yapma ve ihtiyacın olan diğer ekipman arayışında bunun avantajını kullanabilirsin.

İnsanlar Para Harcamaya devam Edecek…

Süper zenginler haricindeki herkes ekonomik durgunlukta kemerlerini sıkıyor ve paralarını nasıl harcadıklarına dikkat ediyor olabilir ama bunu yanlış anlama: insanlar hala para harcamaya devam ediyor. Sadece paralarını kendileri için daha öncelikli şeyler için harcayıp, hayatlarına hiç bir şey katmayan şeyleri eliyorlar.

Mesela spor salonuna bakalım… bir çok kişi için lüks olarak kabul edilen ve zor zamanlarda kesilmesi gereken bu bütçe için sağlık delisi veya sürekli spor yapan biri için para harcanabilir bir kalem olacak ve durgunluk esnasında dahi bu parayı vermeye devam edecek. Bunun yanında spor salonuna çok nadir giden biri bunu para biriktirmek için bir fırsat olarak görecek ve üyeliğini sona erdirecek.

Senin kuracağın yerden bağımsız işin başarı garantisi de sunduklarını almak için para harcamaya hazır insanlar bulmak olacak.

İnternetin Sınırı Yok…

Yerden bağımsız bir işin sınırı yok. Dünyanın her yerinden müşterimiz var. Tek gerçek engel konuştuğumuz dil. İşin güzelliği ise iş yapmak için sadece kendi ülkendeki potasiyel müşterilerle sınırlı kalmamakta yatıyor.

Ekonomik krizin dünya çapında etkili olmasına rağmen internet üzerinden bir işi yürütmek ve pazarlamak hem ağını geliştirmen hem de yaklaşabileceğin müşteri sayısını artırmanı sağlıyor.

Harcamalarını Kısmak için Yaratıcı ol…

Yerden bağımsız hale gelmemizi ve işimizi yaparken dünyayı dolaşmaya karar vermemizin bir nedeni de benim, işimizin kurulma aşamasında düşük harcama yapacağımız ülkelerde yaşamamızın daha iyi olacağına ve bu sayede başlangıçta işi büyütmek için çok fazla para kazanma baskısını üzerimizden kaldıracağına ikna olmamdı.

Örneğin Tayland’da ayda 500 Pound ile bir kral gibi yaşayabileceğimiz düşüncesi çok çekici geldi. Ayrıca İngiltere’den ayrılırken bir çok eşyamızı satmakla elimize geçen miktar da ek bir gelir oldu.

Bu tabii ki harcamaları kesmek için aşırı bir yol ve herkes için uygun olmayabilir (özellikle çocuklular için. Bu sene yeni doğmuş bebeğimizle tekrar yollara düşmemizi bekleyin!). Ancak değişik ülkelerde çalışmak, işinin ve gelirinin bir noktaya bağlanmaması için ne kadar yaratıcı olunabileceğine dair iyi bir örnekti.

Hayatını ve Mali Durumunu Kontrol Altına Al …

Ekonomiler periyodiktir – bu aşağıya iniş beklenen bir şeydi, bu bir doğa kanunu… düşmeyi yükselme takip eder, yükselmeyi de düşme. Ben “geleceğe dayanıklı” diye adlandırdığım duruma çok inanırım. Bu, yapılan şeylerin zamana karşı dayanması ve gelecekte de geçerli olmaya devam etmesi anlamına geliyor.

Kendi yerden bağımsız işini şimdi kur ve geleceğe dayanıklılık ile ülkende gelecekte oluşabilecek düşüşlerden kendini koru. Sadece bu değil, kendi işini yapmanın bazı belli başlı avantajlarından da faydalan. Bu avantajlaar kendi saatlerini belirleme, kendi gelirini kazanma, enerjini kendi inşa ettiğini bir şeye vermek olabilir.

Bu atılması gereken büyük bir adım gibi görünebilir, ama gerçekten o kadar zor değil. Henüz sıçrama yapmana ve ayaklarının yerden kesilmesine gerek yok, sadece ayağının ucunu sok ve bunun seni götürdüğü yere bak.

Hiç olmazsa hep aklımızda olan şu sözleri düşün …

“Finansal açıdan güven, şu anda ne kadar paran olduğuna bağlı değildir – finansal güven, istediğin herhangi bir anda daha fazla kazanabileceğine olan inancına bağlıdır.” Michael Neill, Başarı Koçu.

Yorumlar