MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yerden Bağımsız İş Yapmak ve İstediğin Hayat Tarzını Yaratmaya Karar Vermek
Ağu 30

Yerden Bağımsız İş Yapmak ve İstediğin Hayat Tarzını Yaratmaya Karar Vermek

Özlem Yetiş

making-the-leap

Fotoğraf Jolantis

Bu yazı ilk olarak 14 Mart 2009’da Leigh Haugseth tarafından yazılmıştır. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgi yazının sonunda mevcuttur.

En az bir yıldır yerden bağımsız olmak için ne yapabileceğimi düşünüyorum. Bir çok fikir arasında gidip geldim, hangisinin peşinden koşacağıma, hangisi ile daha mutlu olacağıma ve hangisinin bir gelir elde ederken bana değer de kazandıracağına karar vermeye çalıştım. Bu iş gerçekten baş döndürücü ve bunaltıcı olabiliyor.

Sonra geçen ay bu işi biraz daha basitleştirmeye karar verdim.

Fikri Pam Slim’in blogundan aldım ve kendime uyguladım. Bunu yapmak nereye gitmek istediğimle ilgili bana açık bir görüş açısı sundu. Halen tüm ayrıntıları bilmiyor olmama rağmen, benim için sorun değil çünkü yola çıkınca da bir çok şey öğreneceğim. Belki bu çalışma size de yardımcı olur.

Birden fazla kariyer alternatifi ile karşılaştığınızda ne yapacağınıza dair Pam’in önerilerini aşağıda okuyabilirsiniz.

I. İdeal Hayatını Kafanda Canlandırmak

Bunun şimdilik ideal bir çalışma hayatı veya ideal bir iş tanımı içermesine gerek yok.
Benim kafamda yarattığım hayat şöyle:

 • Günde 3-4 saat çalışma ve boş haftasonları
 • İşim çoğunlukla yaratıcılık içeriyor ve aynı kafadaki insanlarla bir arada olmayı içeriyor
 • İşim sanal olarak online yürütülüyor
 • Yere bağımlı değilim ve uzaktan çalışabiliyorum
 • Her zaman benimle aynı alanda çalışan yaratıcı insanlarla bağlantı içindeyim
 • Her ay en az X dolar gelirim var ve Y dolar biriktiriyorum
 • Günlük planımı kendim yapıyorum ve istediğim zaman seyahate çıkabiliyorum
 • Her ay sevdiğim şeyler hakkında konuşuyorum ve yararlı bilgileri diğer insanlarla paylaşıyorum
 • Haftada 3 gece tango ve hemen hemen her gün spor yapıyorum
 • Arkadaşlarımla ve ailemle geçireceğim, hobilerimi devam ettirebileceğim, gönüllü çalışmama fırsa verecek kadar bilgisayardan uzak boş vakte sahibim

Evet bu benim ideal hayatım (henüz gerçek hayatım değil). Tabii ki buna ulaşmak için çalışmam gerektiğini biliyorum. İlk başta günde 3-4 saat çalışıyor olmayı beklemiyorum. Ayrıca yola çıktığınızda kafanızda ideal görüntü biraz değişikliğe uğrayabilir. Bu da tamamen doğal.

II. “Kesin Yapılacaklar” Listesi Çıkartmak

İdeal hayatınızın görüntülerini gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacınız olan şeylerin bir listesini yapın. Benim listemde şunlar var:

 • Öğrenilecek beceriler – metin yazımı, pazarlama, satış, muhasebe, tango
 • Edinilecek tecrübeler – öğretmek, blog yazmak, websitesi yapmak, sunum yapmak
 • Toplanacak para – emeklilik garantisi, para biriktirmek için ayrı hesaplar, seyahat fonları
 • Bağlantıda olunacak insanlar – aynı alanda çalışan akıl hocaları, ortaklar, arkadaşlar
 • Yerler – yaşamak ve seyahat etmek için
 • Yaratılacak marka – müşteri referans yazıları, kendi tarzım, basında çıkanlar, hayran kitlesi

Bu alıştırma oldukça basit fakat bir çok seçenekle karşı karşıya kalındığında o yüreğinizi burkan duyguya da doğrudan hitap ediyor.

Bu faaliyeti tamamladığımda nereye yöneldiğim ve bundan sonra hangi adımları atmam gerektiği konusunda kafamda daha net bir görüntü vardı. Şimdi karşıma çıkan fırsatları değerlendirirken, bu listeye geri dönüyorum ve değerlendirdiğim şeyin ideal hayatıma uygun olup olmadığına bakıyorum.

III. Araştırma

Yapmış ve halen yapmakta olduğum yararlı bir şey de Lea, Kirsty ve diğerleri gibi geçiş aşamasını başarıyla tamamlamakta olan ya da çoktandır yerden bağımsız bir hayatı yaşayan insanları araştırmak oldu.

Hayallerine ulaşmak için bu kişilerin geçtikleri yolları, zorlukları ve kolaylıkları görmek gerçekten çok yardımcı oluyor. Araştırma yapmak ayrıca benim ilgimi çeken ve diğer insanların başarmış olduğu işler için de fikirler veriyor. Tabii ki bunu yaparken dikkatli olmalıyım çünkü diğer insanların yaptıklarıyla heyecanlanıp bende işe yarayıp yaramayacağını iyice düşünemeyebilirim.

Şu an neredeyim ve nereye gitmeyi amaçlıyorum

Şu anda halen full time işimdeyim ve Mayıs sonuna kadar da burada olacağım. Bu arada iş dışındaki saatlerde kendi işim üzerinde çalışıyor olacağım. Öğrenme sürecindeyim – kendimi çok hırpalamadan odaklanmış ve proaktif olmaya çalışıyorum.

Yerden bağımsız biri haline gelmek için bir konuya odaklanıp bir kaç alternatif üzerinden gitmeye karar verdim:

Çoğunlukla online ve telefonda yapacağım bir sağlık ve wellness koçluğu/danışmanlığı işine giriyorum. Odak noktam bu olacak. Bu alanda bir kaç yıldır çalışıyorum ve devam etmek için oldukça tutkuluyum. Bu işi kendi başıma yapmak bir süredir aklımdaydı ama korkularım hep kazandı. Yine de bu adımı atmaya karar verdim. Gerisini göreceğiz.

Son zamanlarda web sitesi yapmak ve bu sayede pasif gelir elde etmek oldukça ilgimi çekiyor. Geçenlerde bu işi ciddi olarak düşündüm ve bütün gece araştırdım. Öğrenmenin zor olduğunu görünce biraz bunaldım ama yine de peşimden gitmek istediğim bir iş. Buradan gelecek geliri görmek biraz zaman alacak, o yüzden yavaş gideceğim ve yan iş olarak ele alacağım.

Geçiş sürecimde, LIP topluluğu içerisinde aktif olarak yer alıp tüm kaynaklarden ve fikirlerden yararlanmak istiyorum. Vereceğim güncel haberler ile size, yani tüm LIP blogunu okuyanlara karşı sorumluluk alıyor olmak benim için büyük bir motivasyon kaynağı. İşte böyle…

Yazar hakkında: Leigh Haugseth’in seyahat tutkusu, ofis sakini olmaktan yerden bağımsız olmaya doğru geçişini kolaylaştırıyor. Kendisini Fresh New Lifesitesinden takip edebilirsiniz.

Yorumlar