MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Neden Yerden Bağımsız Bir Hayatı Tercih Ettik?
Ağu 27

Neden Yerden Bağımsız Bir Hayatı Tercih Ettik?

Özlem Yetiş

Bu yazı Lea Woodward tarafından ilk olarak 11 Şubat 2007’de yayınlanmıştır.

Bir çok kişi  bunu neden yaptığımızı değil, nasıl yaptığımızı soruyor. Fakat yerden bağımsız bir profesyonel olmadan önce kendinize neden böyle olmak istediğinizi sormak bence önemli. Bu hayat herkese uygun olmayabilir – bizim şu andaki hayat tarzımız  bir kaç tanıdık insan için gerçekten dehşet verici…

Hatta bir keresinde babam bana “Ee, daha ne kadar bunu yapmayı düşünüyorsunuz? Sonsuza kadar böyle yaşayamazsınız. Ya bir gün bunu yapmak istemezseniz?” demişti. Tabii ki bu soruya verilecek en kısa yanıt şu: “İstemezsek bırakırız.”!!

Neden LIP olmaya karar verdik?

1) Jonathan Eylül ayında işten ayrılmıştı ve biz de refleks olarak “aah, ev ödemelerinden nasıl kurtulsak, bazı şeyleri satsak ve daha esnek olsak?” diye düşündük.

2) Ben her zaman Karayiplerde yaşamak ve çalışmak istemişimdir ( daha oraya gelemedik ama uğraşıyoruz)

3) Orta ve Güney Amerika’yı görmeyi gerçekten çok istiyorduk – ama sırt çantamızı alıp tatil şeklinde gitmek de cazip gelmiyordu – ve aylık gelirimizi kazanma işinden de vakit çalmak istemiyorduk.

4) Ben genelde aynı kültürde/çevrede uzun süre yaşamaktan çok çabuk sıkılırım. Değişik kültürler, diller ve insanlarla karşılaşmayı çok severim. Değişik bir yerde iki haftalık tatilin dışında geçirilen zamanda bu dediğimi tecrübe etmek çok daha kolay oluyor.

5) İngiltere’de çok uzun bir dönem yaşamayacağımızı ikimiz de bir süredir biliyorduk. Şu ana kadarki en büyük sorun başka nerede yaşayabileceğimizi bilmemekti. Dolayısıyla bu zamanı dünyayı keşfetmek, hiç gitmediğimiz yerlere gitmek ve belli bir yerin yaşamak isteyeceğimiz şekilde bize uygun olup olmadığını bulmak için harcıyoruz.

6) Çünkü bunu yapabiliriz!

Yorumlar