MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > İşi Bırakmak Ama Para Kazanmaya Devam Etmek. Olabilir mi?
Ağu 30

İşi Bırakmak Ama Para Kazanmaya Devam Etmek. Olabilir mi?

Özlem Yetiş

make-a-wish

Fotoğraf Winterswan

Bu blogdaki ilk yazımda hem biraz kendimden bahsetmek, hem de benim “yerden bağımsız” olma hikayeme giriş yapmak istiyorum. Halen yolun başında olduğum için bu hikayenin sonunu ve yolda olanları hep birlikte göreceğiz.

İşte başlıyoruz:

Yaklaşık bir buçuk ay önce bir Cuma günüydü. Çalıştığım şirketin genel müdür yardımcısının odasına gittim ve beni işten çıkartmalarını istediğimi söyledim.

Kötü bir çalışan değilim, hatta kendi bölümünde en uzun dayanan kişi olma rekorunu çok açık bir farkla elimde tutuyorum. Genel müdürümüz yaptığım işleri beğendiğini kendisi söyledi – bunu özellikle yazmak istedim çünkü bu tür müdürlerle çok sık karşılaşmıyoruz değil mi?

Evliyim, üç yaşında bir kızımız var. Bir de 2005 yılında kurmuş olduğumuz ve ben full time çalıştığım için yürütmekte zorlandığımız bir tanıtım ve reklam şirketimiz. Birikmiş paramız çok az. Hem de bir yıldır dünya ekonomik krizde ve kimse ne zaman sona ereceğini bilmiyor.

Yeni bir iş teklifi gelmedi, ben de iş aramıyorum. Niyetim bir ofisten diğerine geçmek değil.

Sadece kafamda kendi sevdiğim işleri yapmak gibi bir planım var. Hepsi bu.

Neden?

Biraz bu durumun arka planından bahsetmek istiyorum.

Ben bir Alman fuarcılık şirketinde kurumsal iletişim müdürüyüm. Neredeyse 9 yıldır – üniversiteden mezun oldum olalı – bu sektörde çalışıyorum. Pazarlama, organizasyon, koordinatör vs. derken iki yıl önce müdür oldum. Yaşım 31.

Genel tahminlerin aksine işimi çok severek yapıyorum. Yaratıcı bir insanım ve bir şeyler ortaya çıkarttığım, sonucunu gördüğüm işleri seviyorum.

Sorun şu ki ben bir sürü işi aynı anda yapmak isteyen, sürekli kafasında bir takım projeler, yapılacaklar dönen bir insanım.

Bir yıldır düşünüyordum iş konusunda bana neden rahat batıyor diye. Sonraları ofislerden bağımsız iş yapan insanların bloglarını okudukça kendime geldim. Ben dünya üzerindeki çalışanların en azından %90’ıyla aynı sorunu paylaşıyorum: Günümün 9 saatini oldukça verimsiz bir şekilde ofiste geçiriyorum.

Bunu anladıktan kısa bir süre sonra çözümü de internetteki bazı kaynaklardan edindim ve kendime uyarlamaya başladım.

İşte benim çözümüm:

  • Yerden bağımsız bir işe sahip olmak.
  • Herhangi bir yeri ofis olarak görmemek (ofis düşüncesi alerji yapıyor artık)
  • Sürekli değişik ortamlarda çalışmak.
  • Başka bir ülkeye gitmek, oradan çalışmak
  • Tabii ki bu tip bir yaşam tarzını gerçekleştirme için kafamda bazı planlar var. Bu planları ve örnek aldığım insanların hikayelerini zaman içinde burada paylaşacağım. Umarım tüm çalışanların hayalini gerçekleştirip isteyen herkese yol gösterebilirim.

Yorumlar