MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > İdeal Hayatımı Bu Şekilde Tasarlardım; Peki Ya Sen?
Ağu 30

İdeal Hayatımı Bu Şekilde Tasarlardım; Peki Ya Sen?

Özlem Yetiş

dream

Fotoğraf h.koppdelaney

Bu yazı ilk olarak Lea Woodward tarafından 30 Eylül 2008’de yayınlanmıştır.

Bugünlerdeki küresel ekonomik durumun ışığında oturup hayat tasarımı bilmemnesini yapmanın zamanı değil diye düşünüyor olabilirsin. Bunun yerine başını öne eğip, göze batmadan fırtınanın geçmesini bekleyebilirsin.

Ancak ben şu anın sadece hayal ettiğin hayatı tasarlamaya değil, aynı zamanda onu uygulamaya da başlamak için “ideal” zaman olduğunu savunuyorum. Eğer şimdi yapmaya başlamazsan şunlar olacak…

1. Bu sefer fırtınadan kurtulacak, gemiyi düzelecek ve bu dönemi ne kadar stresli geçirdiğini ve kaderin ve hayatının ne kadar kontrolden çıkmış olduğunu hissettiğini unutacaksın.

2. Güvenli bir işin, düzenli bir maaşın ve düzelen ekonominin göreceli rahatlığına geri döneceksin.

3.Aynı zamanda hayalindeki hayatın peşinden gitmenin ne kadar boş bir hayal olduğuna kendini ikna edecek ve olduğun yerde kalıp boyun eğmekle ne kadar aklı balında bir iş yaptığını düşüneceksin.

4.”Şimdi olmazsa ne zaman?” gibi hafif can sıkıcı bir şeyler hissedebilirsin ama bu konuyu aklından çıkaracak ve bir gün kesin yapacağına dair kendine söz vereceksin.

Bunun böyle olacağını biliyorum çünkü ilk seferinde ben de iş hayatının koşuşturmasından çıkmayı hayal edip de yüksek maaşımdan kurtulmayı bir türlü başaramadığım için aynı şeyler benim de başıma gelmişti.

Artık iş koşuşturmasından tamamen kurtulmuş biri olarak oturup hayatımı baştan tasarlamanın zamanı geldi. Gerçi şu anda bir çok şeyimiz tamam, ama her zaman daha fazla üzerinde çalışmak gerekiyor.

Şöyle devam edebiliriz…

Kişisel Ağ

Dünyanın çeşitli yerlerindeki arkadaşlarla buluşmak – halen sahip olduklarımız ve hayatı bizimkine benzeyen yeni edineceklerimizle yüz yüze görüşmek. Bu blog ve Twitter vs. sayesinde “sanal” olarak görüşmek de harika ama bir grup arkadaşla bir şişe şarap eşliğinde yüz yüze sohbet etmenin yerini tutmuyor. Dünyanın her yerinden edindiğimiz bazı yeni arkadaşlarımızla daha fazla bir araya gelmeyi isterim.

Profesyonel Ağ

Bu yıl profesyonel ağımızı genişletmek ve beraber çalışacağımız yeni tedarikçiler ve ortaklar bulmak istiyorum. Bazı projelerimiz için “Büyük abilerle” çalışmaya başlamak ve kesinlikle uluslararası seyahatlerimizi daha verimli hale getirmek ve her yerde daha fazla profesyonel bağlantı kurmak istiyorum.

Para Kazanmak

Yakın zamanda başka bir şirkette geçici olarak yaptığım korkunç işle (bir daha asla ve asla) karşılaştırdığımda, kendi işimi yaparak para kazanmayı seviyorum. Ama ideal hayat tarzım böyle olacaksa, bu iş yeteri kadar iyi değil. O yüzden şunları yaratmaya odaklanmak istiyorum…

  • Halen var olan ve lanse etmeyi planladığımız yeni projelerden daha fazla pasif gelir yaratmak
  • Yeni başlama seviyesini atlamaya hazır olan start-up şirketler için daha fazla strateji ve işlerini kolaylaştırıcı danışmanlık projeleri yaratmak
  • Çalışanlar açısından işi büyütmek ve bu büyümeyi destekleyecek geliri hazırlamak

İlgi alanlarım ve Hobilerim

Yeni şeyler öğrenmeye bayılıyorum ama kendimi bu konuda daha fazla zorlamalıyım ve görünüşümün tam aksine oldukça utangaçım. Ancak yine de ziyaret ettiğimiz her yerde yerel bir şey öğrenmeyi ya da Tayland’da Muy Thai veya Güney Afrika’da kaya tırmanmak (köpekbalığı korkusunu atlatabilirsem) gibi tamamen yeni bir şey öğrenmek için daha fazla zaman harcamak isterim.

Aile ve Çocuklar

Jonathan ve ben geçtiğimiz bir kaç ay içinde bir şeyi fark ettik. İkimiz de çocuk yapmak istemediğimiz konusunda oldukça eminiz. En azından şimdilik istemiyoruz ve muhtemelen istediğimizde de kendi çocuklarımız olmayacak (yani evlat edineceğiz).

Ben evlatlığım ve her zaman kendi çocuğumun olmasındansa evlatlık almanın daha iyi olduğunu düşünmüşümdür. Bazı insanlar bunun bencilce olduğunu düşünüyor (hey merhaba, sizce dünya üzerinde bir eve ihtiyacı olan ve evi olmayan çok fazla çocuk yok mu? Ve doğal istekler sonucu çocuk yapmak bencilce değil mi… Yani çocuğu olan kim: “İnsanlığı kurtarmak için çocuk yapıyorum.” der ki?) – ama bu sadece bizim seçimimiz ve çocuk yapması bizim için sorun olmayan insanların seçimi olmayabilir.

Günlük Hayat

Günden güne bulunduğumuz yerle ilgili mutlu olduğumu görüyorum: biraz çalışma, sonra bir süre etrafı keşfetme, arkasından tembel bir öğle yemeği, akşamüstü kahve ve akşam yemeği öncesi biraz daha çalışma.

Dürüst olmak gerekirse, biraz daha az çalışıp (bu nedenle daha fazla pasif gelire/şimdikinden daha fazla çalışana ihtiyaç var), zamanın %90’ını tamamen yeni şeyler yapmak için harcamak, bunu da sadece istediğim işleri seçmek ve sadece istediğim projeler üzerinde çalışarak yapmak isterdim. Bu yolda ilerliyorum, ama henüz o noktaya gelemedim.

Ama alternatif olarak…

Her zaman ama her zaman bir gün Asya’da bir yetimhane veya çocuk sığınma evi gibi bir şeyler kurabileceğimi düşündüm (kendi çocuklarım olsun diye çıldırmamamın bir nedeni daha). Böylece yukarıdakilerin hepsi işe koyulmak ve başarmak için yeterli gelir sağlamak, yeterli sayıda bağlantı kurmak ve gereken yeterli parayı bulmanın habercisi olabilir.

Benimkini böylece tamamlayıp sizinle paylaştım, belki siz de kendiniz için bunu yaparsınız…

Yorumlar